İMO Uşak Şubede "Murat Dağı Yok Olmasın Platformu" Basın Toplantısı Düzenledi

İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesi, Mimarlar Odası Uşak Temsilciliği, Uşak Barosu, Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği, ÇEDAY, Uşak Paşalılarlı Derneği gibi bileşenlerin oluşturduğu "Murat Dağı Yok Olmasın Platformu" , Uşak’ın ve Banaz ilçesinin içme suyunun bir bölümünü karşılayan Comburt Ovasının tamamına su sağlayan Küçükler Su Göleti havzasında nikel madeni arayan şirketin yeniden ÇED toplantısı için hareket geçmesi üzerine İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubemizde Basın Toplantısı Düzenlendi.

Eklenme Tarihi: 11/03/2022
İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesi, Mimarlar Odası Uşak Temsilciliği, Uşak Barosu, Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği, ÇEDAY, Uşak Paşalılarlı Derneği gibi bileşenlerin oluşturduğu "Murat Dağı Yok Olmasın Platformu" , Uşak’ın ve Banaz ilçesinin içme suyunun bir bölümünü karşılayan Comburt Ovasının tamamına su sağlayan Küçükler Su Göleti havzasında nikel madeni arayan şirketin yeniden ÇED toplantısı için hareket geçmesi üzerine İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubemizde Basın Toplantısı Düzenlendi.
 
“Murat Dağı Yok Olmasın Platformu” Sözcüsü Funda Öz Akcura'nın yaptığı açıklamalar:

Saygıdeğer Uşak Halkı!

Uşak’ın Değerli Basın Emekçileri!

Uşak’ın içme suyu kaynağını kirletecek ve su kıtlığına neden olacak önemli bir olayı engellemek için Uşak halkı adına verdiğimiz bu mücadelede bizleri yalnız bırakmadığınız için tüm basın emekçilerine öncelikle Murat Dağı Yok Olmasın Platformu bileşenleri adına teşekkür ederiz.

Yıllardan beridir Banaz ilçesinin Murat Dağı köylerinde yöre halkının kuşku ve tedirginlikle izlediği sondaj kazılarından biri geçen şubat ayında ete kemiğe büründü. Meta Nikel Kobalt  Maddeleri AŞ Banaz Karacahisar merkezli olmak üzere Comburt, Çamsu, Küçükler köylerinin yer aldığı sahada nikel madeni açmak için 8 Şubatta ÇED toplantısı yapmaya kalktı.

Başta Comburtlular olmak üzere yöre halkı büyük bir kararlılıkla bu toplantıyı yaptırmadı.

Çünkü şirket ÇED raporunda nikel madeni çıkaracağı alanın Uşak ve Banaz’ın içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Küçükler göleti ve Çokrağan suyu yatağında olacağını, bu maden için ilk elde 40 hektarlık alandaki ormanı tamamen yok edeceğini alenen yazmıştı.

Halk da aklın yolunu izlemiş, “su ve hayat nikelden değerlidir” deyip ÇED toplantısını yaptırmadığını tutanak ile kayıt altına aldırmıştı.

Bizler aynı aklıselimliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan bekleyip şirketin bölgedeki ruhsatlarını iptal etmesini beklerken 29 Mart’ta  ÇED toplantısının tekrarlanacağını öğrendik.

Baştan söyleyelim:

Şiarı “yaşamak ve yaşatmak” olan bizler Murat Dağı Karaağaç Madeninde gösterdiğimiz kararlı tavrı burada da göstereceğiz ve o nikel madenini açtırmayacağız.

Maden, su yataklarının tam da göbeğinde olduğu için açtırmayacağız!

Çünkü nikelden altın gümüşe dek herhangi bir maden faaliyeti, bağrından su fışkıran ve tüm yöreye hayat veren bu bölgede yeraltı su yataklarımızı yok edeceği, suyun oluşması ve birikmesini sağlayan ormanlar başta olmak üzere ekolojik dengeyi bozacağı, tarım alanlarını ölüm tarlalarına çevireceği, havamızı, toprağımızı kirletip yaşanmaz hale getireceği için açtırmayacağız!

TEMA Uşak Temsilciliğinin önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağı verilere göre yüzde 91’i pazarlanan Kütahya gibi, Uşak haritasının yüzde 81’inin de maden şirketlerine parsellendiğini bildiğimiz için açtırmayacağız!

Murat Dağı Karaağaç’ta altın madeni açmak isteyen şirketin 2019’da ilgili Bakanlıklardan Uşak ve Kütahya’nın maden sahası ilan edilmesi talebini ve Karacahisar’da açılacak nikel madeninin bir kapı olduğunu, bu kapı bir kez açılırsa diğerlerinin ardı sıra dizileceğini bildiğimiz için, Murat Dağı başta olmak üzere yaşam alanlarımız bir avuç doymak bilmeze peşkeş çekilip toptan yok edilmesin diye açtırmayacağız!

Biz servet düşmanı değiliz.

Ama nikelden altına yerin üstünü talan ederek çıkartılan madenlerin tek başına hiçbir değer yaratmadığını, dünyada hiçbir ülkenin hammadde ihraç ederek zenginleşmediğini biliyoruz.

Eğer madenlerle zengin olsaydık son 20 yılda 200 bin km2 alanda yabancı şirketlerin çıkardığı madenlerle dünyanın en güçlü ekonomisi olurduk.

Çok uzağa gitmeye gerek yok: 16 yıldır Eşme Kışladağ’daki altın madeni, çekilen kuruyan yeraltı suları, hastalık ve kuraklıktan başka ne kattı hayatımıza?

Tam tersine açılan her maden ocağı ormanlarımızı tarlalarımızı yok etti. 20 yıl öncesine kadar dünyayı beslerken buğday/ayçiçek tarlaları, meralar, zeytin ormanları maden uğruna yok edildiği için kuru ekmeğe muhtaç hale geldik. Çocuklarımıza yedirip içirdiğimiz yumurta, peynir ve sütü rafta seyreder olduk.

Açılan her maden bize ya hastalık ve ölüm ya da açlık, susuzluk, yoksulluk olarak döndü dönüyor.

Gittikçe şiddetlenen iklim krizi ve sınırlarımıza dayanan savaşlarla bugün en büyük zenginliğimiz su ve gıdaya erişim hakkıdır.

Bu amaçla ilk elde Karacahihar’da açılmak istenen nikel madeni başta olmak üzere, suyumuzun kaynağı Murat Dağı, ve devamında su değil zehir akan Dokuzsele dahil derelerimiz için tek vücut olup mücadele etmek zorundayız.

Yetmez.

Menderes’i Gediz nehrini, Kütahya Eğrigöz Dağını, Muğla’nın zeytin ormanlarını, “kamu yararı” safsatasıyla madencilere ve enerji şirketlerine peşkeş çekilen koyları, sit alanlarını bizim belleyip mücadeleyi ortaklaştırmalı büyütmeliyiz.

Amacımız; merkezine insanı, kurdu kuşu ağacıyla ekolojiyi koyan, talana, yağmaya karşı, bir avuç zengin için hayatımızı ve çocuklarımızı kurban vermeyecek başta su yasası olmak üzere kamucu  yasaların yapılması ve uygulanmasıdır.

Bu amaçla başta tarımsal kalkınma kooperatifleri ve birlik odaları olmak üzere tüm meslek odalarını, stk’ları, dernekleri, yerel yönetimleri ve halkımızı saflarımıza çağırıyor; siyasi partileri de parti programları ile saflarını belli etmeye çağırıyoruz.

Biz Murat Dağı mücadelesinde fikrimiz zikrimiz ne olursa olsun “su ve hayat” için bir araya gelmeyi, omuz omuza mücadele vermeyi öğrendik. Ve kazandık.

Çünkü biz halkız ve haklıyız.

Yine başaracağız.

                                                               MURAT DAĞI YOK OLMASIN PLATFORMU BİLEŞENLERİ


basın toplasntısı.jpeg

 


TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası