İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

03 MART 2021, ÇARŞAMBA   

33

İMO UŞAK ŞUBE BAŞKANLIĞINCA , KAMUOYUNA DUYURU...

    Yayına Giriş Tarihi: 28.08.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 28.08.2020 12:00:35  Yayınlayan Birim: UŞAK ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 28.08.2020 11:59:55

İMO Uşak Şube Başkanlığımızın 28 Ağustos 2020 Tarihinde Üyelerimizin Sorunları İle İlgili Olarak Kamuoyuna Yapmış Olduğu Duyurusu Hk.

Kamuoyuna;

 

Son günlerde meslek odamız, mesleğimiz ve şube başkanımız üzerinden sosyal medya platformlarında yürütülmeye çalışılan karalama kampanyası üzerine bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Proje uygulamalarının doğru yapılması, vatandaşlarımızın kaliteli mühendislik hizmeti almalarının sağlanması ve uygulama hatalarının en aza indirilmesi, şantiye şeflerinin konusuna ve uzmanlığına göre belirlenebilmesi amacıyla 2 yılı aşkın bir süredir ilimizde ruhsat kesen belediyeler ve kurumlar ile yapılan görüşmelerimizde şantiye şefliğinin belirlenmesi esnasında belediyelerin şantiye şefliği görevlendirmelerinde yanlış uygulama yaptıkları belirlenerek kurum amirleri ile yapılan toplantılarda yönetmeliğin uygulanmasında yapılan hatalar birçok kez dile getirilmiş, şantiye şefliği görevlendirilmelerinin uzmanı olan olmayan herkese açılmasının deprem kuşağında yer alan ilimizde büyük bir hata olduğu, yönetmelik, genelge, görüş yazıları ve mahkeme kararları sunularak detaylı olarak anlatılmıştır.

Yapılan görüşmelerimizde; Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmeliğinin Şantiye Şefliği başlıklı 6. Maddenin 3. fıkrasında: "Şantiye şefliğinin üstlenilmesinde; yapım işinin konusu, niteliği, büyüklüğü ile özel ihtisas gerektirip gerektirmediği ve ilgili imalatların oranı dikkate alınır." denilmektedir. Yine aynı yönetmeliğin "ilgili İdarenin görevleri" başlıklı 9. maddesinin 1. fıkrasının a) bendinde " 6. maddenin üçüncü fıkrasını dikkate alarak, şantiye şefinin aynı maddenin ikinci fıkrasında sayılanlardan uygun meslek grubunda olup olmadığını kontrol eder" denilerek meslek gruplarının seçimi ruhsat vermeye yetkili idareye bırakıldığı dile getirilmiştir.

Konu ile ilgili olarak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 24.04.2019 tarih ve 2019/7 sayılı genelgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal İşler Daire Başkanlığı, Çanakkale ve Uşak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden alınan görüş yazıları doğrultusunda "yapı imalatının hangi meslek grubuna oransal olarak yakın olduğuna bakılarak şantiye şeflerinin görevlendirilmelerinin yapılması gerektiği" açıkça belirtilmesi üzerine ruhsat veren idarelere yapılan hatalı uygulamaların bu doğrultuda düzeltilmesi hakkında birçok yazışma yapılmıştır.

Yukarıda belirtilen genelge, yönetmelik ve görüş yazıları doğrultusunda bazı belediyelerin şu kesimin tepkisini çekmeyelim, falan gurubu karşımıza almayalım korkusunu aşamadığını, siyasi kaygılarını bir kenara bırakamadığını şantiye şefliği görevlendirilmesinde bu kaygılarla hatalı uygulamalar yapmaya devam ettiklerini gördük. Uygulamayı doğru yapan İdareler ise aynı kaygılar ve baskılara maruz kalmakta ancak bu baskılara halen göğüs gerebilme yürekliliğini göstermektedirler. Amacımız bütün şantiye şeflerinin inşaat mühendisi olmasını sağlamak değildir. Amacımız konunun uzmanı insanların şantiye şefi olmasını sağlamaktır, amacımız "bankamatik şefleri" ne engel olmaktır.

Şube yönetim kurulumuz deprem kuşağında yer alan ilimizde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından bu konuda yürüttüğü çalışmaların sonuca ulaştırılması için gerek yüz yüze görüşmeler gerekse hukuki süreç başlatılmak suretiyle doğru uygulama yapılana kadar konunun takipçisi olmaya devam edecektir. Bu mücadelenin uzun ve zorlu bir süreç olduğunun farkındayız ve bu mücadele sırasında odamıza destek olmanın bütün meslektaşlarımızın görevi olduğuna inanıyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesi kurulduğu günden itibaren 21 yıldır planlı yapılaşma, deprem güvenliği, denetim ve proje hizmetlerinde yaşanan sıkıntıların aşılması gibi konularda kamu kurum ve kuruluşları ile dayanışma içerisinde çalışmaktadır. Meslek odamız sosyal sorumluluk bilinciyle geçmişte olduğu gibi bu günde vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesi ve üyelerimizin mesleki haklarının korunması konusunda geri adım atmamış, hiçbir baskıdan korkmadan, yılmadan doğru bildiklerini her platformda söylemekten çekinmemiştir ve çekinmeyecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

​​​​​​​ İnşaat Mühendisleri Odası

Uşak Şube Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 24

Uşak Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.